MB mokesčiai, jų ypatumai

Dažnas, pradedantis savo verslą, pasirenka mažosios bendrijos (MB) steigimą, nes manoma kad mažosios bendrijos apmokestinimas yra mažesnis. MB mokesčiai išsiskiria tuo, kad yra daugiausia skirtingų būdų, kaip apmokestinami jos nariai (steigėjai). Dėl dažnos besikeičiančios mažosios bendrijos narių apmokestinimo tvarkos net ir profesionalūs buhalteriai, tvarkantys UAB ar VšĮ buhalterinę apskaitą negali pakonsultuoti mažosios bendrijos mokesčių klausimais.

Šiame straipsnyje pateikiame jums lengvai suprantamą mažosios bendrijos narių mokesčių Sodrai apžvalgą, kartu įtraukiant ir pakeitimus, įsigaliojusius nuo 2018 m. sausio 1 d.

Mažosios bendrijos steigėjai įsteigę MB vadinami jos nariais. MB steigėjai ir nariai gali būti tik fiziniai asmenys, jų gali būti iki 10. MB įstatyme nurodyta, kad mažosios bendrijos narys negali turėti darbo santykių su mažąja bendrija bet gali išsiimti lėšas asmeniniams poreikiams kiekvieną mėnesį.

Kokias socialines garantijas gauna MB nariai

Nariai priskiriami savarankiškai dirbantiems asmenims, jie privalomai draudžiami:

Pensijų, sveikatos draudimu, o nuo 2017 m. ir  ligos, motinystės, nedarbo socialiniu draudimu.

Samdomi vadovai, kurie nėra nariai, draudžiami pensijų socialiniu draudimu.

Pranešimas SAV

Kai MB narys per kalendorinį mėnesį išsiima iš mažosios bendrijos asmeniniams poreikiams lėšų sumą, susijusią su darbo santykiais, nuo kurios skaičiuojamos įmokos, iki kito mėnesio 15 d. turi pateikti SAV pranešimą apie savarankiškai dirbančius asmenis.

2018 m. VSD lengvatos, jų trūkumai

2018 m. įsigaliojo naujas VSD ir PSD įmokų skaičiavimas – jos mokamos nuo 50 proc. asmeniniams poreikiams išsiimtų lėšų sumos (kuri deklaruojama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos, pajamų rūšies kodas 02).

VSD įmokų mokėti nebereikia, jei lėšos neišimamos. PSD įmokas reikia mokėti, jei narys nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu (darbo sutartis; nėštumo, gimdymo atostogos; studentai; pensininkai ir kt.). Be to, PSD įmoka turi būti ne mažesnė, nei 9 proc. nuo minimalios mėnesio algos, t.y 400 Eur*9 proc.=36 Eur.

Taip pat yra taikomos lengvatos, kada galima nemokėti VSD įmokų, nors lėšos ir išsiimamos, aktualiausios jų yra jei:

  • MB nariui tai pirma savarankiška veikla nuo 2018.01.01 (pirmaisiais veiklos metais)
  • MB narys gauna netekto darbingumo (invalidumo) pensiją
  • MB narys sukakęs senatvės pensijos amžių

Svarbu paminėti, kad sumokėjus mažesnę VSD įmoką nei būtų nuo MMA, laikoma, kad narys neužsidirba pilno mėnesio darbo stažo pensijai gauti, o jei VSD įmokos nemokamos, šis laikotarpis neįskaitomas į socialinio draudimo stažą.

VSD ir PSD įmokų tarifai, mokėjimo tvarka

VSD įmokų tarifas yra 30,3 proc., arba 32,3 proc. jei MB narys dalyvauja pensijų kaupime papildomai.

PSD įmokų tarifas – 9 proc.

Jei MB vadovas yra ir jos narys, dirbdamas paslaugų sutartį jis privalo mokėti tik Gyventojų Pajamų Mokestį. Kai MB vadovas nėra narys, socialinės įmokos skaičiuojamos pagal civilinę sutartį gautas pajamas, nuo jų skaičiuojamas Gyventojų Pajamų Mokestis. T.y. mokesčiai apskaičiuojami ir mokami tokie pat kaip ir visiems samdomiems darbuotojams:

34,3 proc. (draudėjui 25,3 proc., apdraustajam 9 proc.), +2 proc. apdraustajam, jei pensijai kaupiama papildomai.

VSD ir PSD įmokos mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki paskutinės to mėnesio dienos.

Mokant įmokas svarbu atidžiai įrašyti tinkamą įmokos kodą.

Taigi, MB mokesčiai (narių apmokestinimas) Sodrai turi daug privalumų, bet ir keletą trūkumų. Atsižvelgiant į visa, galima teigti, jog sumokėtumėte mažesnius socialinius mokesčius, kas dažnai svarbu veiklos pradžioje, kada pajamos nėra didelės.

Jei norite sužinoti daugiau apie MB mokamus mokesčius, taip pat reikia pagalbos steigiant MB – kreipkitės telefonu, el. paštu ar susitarkite konsultacijai – paaiškinsime viską paprastai bei suprantamai. Atliksime viską, kad jūsų mažosios bendrijos steigimas būtų paprastas ir patogus jums.

 

 

Call Now Button