Ką pasirinkti – UAB ar MB?
Dažnas, pradedantis verslą, užduoda sau šį klausimą. Iš tiesų, šios dvi teisinės formos yra populiariausios tarp smulkaus ir vidutinio verslo. Kurią pasirinkti, priklauso nuo jūsų numatomos veiklos pobūdžio, tikslų, dydžio, erdvės.
Kokie yra pagrindiniai UAB ir MB skirtumai, panašumai, privalumai ir trūkumai?
Yra keletas pagrindinių aspektų, pagal kuriuos lyginamos įmonių teisinės formos:
- Steigimo būdai
- Civilinė atsakomybė
- Įstatinis kapitalas
- Valdymo organai
- Apskaitos tvarkymas
- Steigėjų darbas įmonėje
UAB ir MB steigimas
Ir UAB, ir MB gali būti steigiama tiek pas notarą, tiek elektroniniu būdu su elektroniniu parašu.
MB steigti gali tik fiziniai asmenys (1-10 narių), o UAB – ir fiziniai, ir juridiniai asmenys (1-250 akcininkų).
Civilinė atsakomybė
Abi šios formos yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys – ir MB, ir UAB savininkai neatsako asmeniniu turtu nesėkmės atveju.
Įstatinis kapitalas
Steigiant UAB, būtinas minimalus įstatinis kapitalas – 2500 Eur. Jis skaidomas į akcijas, proporcingai savininkų įneštai daliai.
Steigiant MB, įstatinio kapitalo reikalavimo nėra, nariai neša įnašus, nuo kurių dydžio priklauso steigėjo įmonės dalis. Įnašai gali būti ne tik grynaisiais pinigais, tiesa, tokiu atveju reikia pasidomėti, ar įnašas nebus papildomai apmokestintas.
Valdymo organai
Mažojoje bendrijoje gali būti vadovas (nebūtinai tos MB narys), kuris dirba pagal civilinę paslaugų sutartį ir narių susirinkimas, arba tik narių susirinkimas, be vienasmenio valdymo organo.
UAB privalomas vienasmenis valdymo organas – direktorius, tačiau privalomas ir visuotinis akcininkų susirinkimas.
Apskaitos tvarkymas
UAB apskaitos tvarkymui privaloma samdyti buhalterį arba buhalterinių paslaugų įmonę.
MB apskaitą gali tvarkyti ir tos bendrijos narys, taip pat samdomas buhalteris arba įmonė. Daugeliu atveju UAB ir MB apskaitos sudėtingumas panašus.
Steigėjų darbas įmonėje
Jei UAB akcininkas nori dirbti įmonėje, su juo privaloma sudaryti darbo sutartį.
Mažosios bendrijos nariai gali dirbti įmonėje be darbo sutarties, lėšas asmeniniams poreikiams išsiimdami kaip su darbo santykiais susijusias lėšas, arba pelną išsimokėti avansu, nelaukiant finansinių metų pabaigos.
Šių verslo formų apmokestinimas turi ir panašumų, ir skirtumų – pelno mokestis, dividendai, tapimas PVM mokėtoju ir PVM mokestis yra panašūs, gali skirtis jų mokėjimo terminai. MB narių apmokestinimas turi lengvatų. Apie MB mokamus mokesčius Sodrai paskaityti galite čia: https://imoniu-steigimas.eu/mazosios-bendrijos-mb-nariu-mokesciai-sodrai/.
Taigi, galima teigti, kad abi šios formos turi savų privalumų ir trūkumų. UAB ir MB skirtumai bus tikrai naudingi, jei pasirinksite savo verslui tinkamiausią variantą. Jei vis dar sunku nuspręsti, kuri labiau tinkama būtent jums, kreipkitės į mūsų konsultantus – viską aptarsime pagal jūsų verslo viziją.