Verslo modelio drobė – kas tai yra?

Verslo modelio drobė (Business model canvas) – populiarus įrankis verslo idėjai analizuoti. Ji nėra tokia sudėtinga, kaip verslo planas, čia pažymimi tik svarbiausi dalykai. Be to, viskas išdėstoma viename lape, dėl to ją lengviau perprasti, įsigilinti, nes didžioji dalis žmonių geriausiai įsisavina vizualiai pavaizduotą informaciją. Aišku, yra nemažai atvejų, kai verslo pradžiai reikalingas išsamus verslo planas, pavyzdžiui, kreditui gauti. Bet verslo modelio drobė taip pat gali pakankamai išsamiai išanalizuoti jūsų verslo modelį. Įvairių verslo drobės pavyzdžių galima rasti internete. Šiame straipsnyje pateiksime, kaip pildyti verslo drobę, kokius klausimus atsakyti, kad ji būtų naudinga ir informatyvi.

Svarbiausi verslo elementai, kuriuos reikia surašyti į verslo modelio drobę:

Vertės kūrimas:

  1. Partneriai – su kuo bendradarbiausite, kas jums tieks prekes, žaliavas, paslaugas, kas perveš jūsų gaminius?
  2. Veiklos – ką veiksite – gaminsite, teiksite paslaugas, kažką nuomosite ar kursite naują internetinę platformą?
  3. Ištekliai – ko reikia, norint vykdyti veiklą – žmonių, internetinio puslapio, patalpų, įrengimų, licencijų, intelektinės nuosavybės?

Vertės pasiūlymas. Tai labai svarbus punktas, kuriame reikia apibrėžti, kuo jūs būsite išskirtiniai  – gamybos technologija? Patentuotas ingredientas? Išskirtinis dizainas? Ypatinga kokybė? Ypač greitas aptarnavimas?

Vertės teikimas:

  1. Santykiai su klientais. Kaip bendrausite – specialūs pasiūlymai dideliems užsakymams, asmeninė konsultacija, techninė pagalba.
  2. Kanalai – kaip pasieksite savo klientą? Internetinis puslapis, televizija, socialiniai tinklai, rekomendacijos.
  3. Klientų segmentai. Kas yra jūsų klientas? Svarbu išskirti kuo tikslesnes jų grupes, nes tai padės papildyti kitus punktus. Įmonės pagal vietą, dydį veiklos sritį – jei tai B2B (business to business, verslas verslui veikla), jei B2C (business to client, verslas klientui) – jaunos šeimos didmiestyje, studentai, senjorai, besidomintys

Finansai:

  1. Kaštų struktūra. Kiek viskas kainuos? Įranga, marketingas, viešieji ryšiai, žmogiškieji ištekliai, licencijos, transportavimas, programuotojų paslaugos, mokymai.
  2. Pajamų šaltiniai. Kas generuos pajamas? Įrangos nuoma, didmeniniai pardavimai, suteiktos paslaugos? Nepamirškite pajamų iš netiesioginės veiklos – tai gali būti ir reklaminis stendas kavinėje ar komisiniai už rekomendacijas.

Kodėl verta pildyti verslo modelio drobę?

Atidžiai apgalvojus ir atsakius į šiuos klausimus, neabejojame, kils ir naujų minčių, ir naujų klausimų. O gal pamatysite, kad jūsų idėją reikia tobulinti arba įžvelgsite kitokių, platesnių galimybių. Pradedant verslą svarbu rasti pusiausvyrą – nepradėti veiklos neišnagrinėjus rinkos, neapgalvojus finansavimo šaltinių, tačiau svarbu ir neužsisėdėti ties begaliniu idėjos tobulinimu ir imtis veiksmų, nes vis tiek realybėje nebus viskas lygiai taip, kaip numatėte.

Call Now Button